Kargo ve Teslimat

Kullanıcılarımıza daha iyi hizmet verebilmek adına saat 16:30’a kadar aldığımız tümünü aynı gün içerisinde hızlı bir şekilde kargo firmasına ulaştırmaktayız. Kargosu aynı gün yapılamayacak siparişleriniz için mesai saatlerimiz içerisinde kullanıcılarımız bilgilendirilmektedir. Tüm siparişler için parcafoni.com en geç 3 iş günü içerisinde paketinizi kargo firmasına teslim etmek ya da iptal etmek durumundadır. Kargo ücreti tüm ürünlerde bize aittir.

Ürünlerim bana ne zaman ulaşır ?
Paketinizin kargoya teslim edilmesinden sonra, standart teslimat süreleri kısa mesafeli gönderiler için en az 1 gün, uzun mesafeli gönderiler için ise, en az 2 gün taşıma süresi kargo firmaları tarafından uygulanmaktadır. Hava şartları yol durumu veya mücbir sebepler dolayısıyla oluşabilecek gecikmeler kargo firması sorumluluğundadır. Detaylı bilgiyi ilgili kargo firmasını arayarak öğrenebilirsiniz.
Paketimi kargodan alırken ne yapmalıyım ?

  • Paketinizi teslim almadan önce; paketin kapalı olduğundan ve dış görünüm itibariyle hasarlı olmadığından emin olunuz.
  • Tarafınıza ulaştırılan paketlerin hasarlı ya da ambalajı açılmış olması durumunda müşteri temsilcilerimizle iletişime geçin.
  • Paketinizi teslim aldıktan sonra yanlış yada eksik ürün olup olmadığını kontrol edin.

Bu aşamada yaşamış olduğunuz diğer tüm sorunlarla ilgili müşteri temsilcilerimizi arayarak yardım alabilirsiniz.

Teslim aldığım paketin içerisinden eksik ürün çıktı ne yapmalıyım ?
Müşteri hizmetleri telefon numaralarımızdan, mesai saatleri içerisinde bizimle irtibata geçerek, kargo alıcı isminiz ya da sipariş numaranız ile durumunuzu bildirmeniz bizim için yeterlidir. Bu tür durumlar için müşteri temsilcimiz aynı gün içerisinde sorununuza çözüm üretmek mecburiyetindedir.
Siparişimi nasıl takip edebilirim ?
parcafoni.com üyesi iseniz, mail adresinize gönderilen kargo takip numarasından veya sayfamızın sağ üst bölümünde bulunan Hesabım > Siparişlerim alanından siparişinizi takip edebilirsiniz. Üye olmadan yapmış olduğunuz siparişlerde ise, gönderi takibini yalnızca mail adresinize gönderilen gönderi kodu ile gerçekleştirebilirsiniz
Siparişim hangi kargo ile gönderilecek ?
Yurtiçi Kargo, anlaşmalı kargo firmamızdır. Tüm siparişleriniz Yurtiçi Kargo ile gönderilmektedir.
Yurtdışına kargo ile gönderi yapılıyor mu ?
Sadece K.K.T.C’ye , kargo ücreti alıcıya ait olmak kaydı ile gönderim yapılmakta, bunun dışında yurtdışına kargo gönderilmemektedir. Yurtdışından verilen tüm siparişler iptal edilerek geri ödemeleri yapılmaktadır.
Farklı bir kargo firması ile gönderim talep edebilir miyim ?
 Yalnızca anlaşmalı olduğumuz kargo firması olan Yurtiçi Kargo ile gönderim gerçekleştirilmektedir. Diğer özel kargo firmaları, PTT kargo şehir otobüsleri vb. ile gönderim sağlanamaz.

Anlaşmalı kargo firmalarını görüntülemek için Anlaşmalı Kargo Firmaları bölümünü okuyabilirsiniz.