Plaka Yenileme 2019 - Plaka Değiştirme 2019 - Plaka Değiştirme Masrafları 2019 . Türkiye’de ve dünyada olmak üzere arabalar ve taşıtlar insan hayatı için çok önemli bir yere sahiptir. Tabirde sorumlukları vardır. En önemlisi Trafik eğitimi can ve mal kaybını engellemek açısından çok önemlidir. Toplumsal olarak kullandığımız her alanda belli bir düzenin sağlanması için kurallar koyulmuştur.

----------------------------------------------------------------------------------------------

İndirimli Oto Yedek Parça Ve Aksesuarlar, Ücretsiz Kargo > Adrese Teslim

-----------------------------------------------------------------------------------------------

Trafik kurallarının ve işaretlendirmelerinin olması insan hayatını kolaylaştırır. Bilgilendirici, uyarıcı, hatırlatıcı kuralların varlığı trafik seyrini rahatların, kazaları azaltır, insan hayatının emniyetine sağlar. Bunları hatırlattıktan sonra bu yıl plaka değişimi ne kadar? sorusunu bir çoğumuz merak ediyoruz. Malum biliyorsunuz yeni sistemde otomobil sahipleri yıpranmış plaka yenileme şart oldu. Peki plaka nasıl değişir? ve plaka yenileme için gerekli evraklar nelerdirBu yazımızda araç plaka değişimi nasıl , plaka değiştirme nereden yapılır ve 2019 plaka değişim ücretlerinden bahsedeceğiz. Plaka değişikliği 2019 yılında nasıl yapılır sizlere aktaracağız. Plaka değişikliği yeni bir araç alındığında hatta araç alınırken yapılması gereken işlemlerden birisi. Bu nedenle bir araç aldığınızda plaka değişikliği 2019 yılı içerisinde yapılması ve tamamlanması gerekiyor. Araç plaka değişimi işlemleri bildiğiniz gibi devlet kontrolünde yapılan işlemler olduğu için en başta bir notere ihtiyacınız bulunuyor. Bu nedenle işlemlerin ilk ayağı notere gitmeniz. Aracınızı satın alırken alışı gerçekleştiren notere plakayı değiştirmek istediğinizi belirtmeniz gerekiyor.

Evet bir çok araba sahiplerinin plakaları yıpranmış veya silinmiş, soluk bu nedenle bazen sistem başka birine ceza kesebiliyor.

Plaka değişikliği ve plaka yenileme işlemleri birbirinden farklı uygulamadır. Araç plaka değiştirme işlemleri devlet kontrolünde yapılan işlemlerdir. Plaka değişikliği için bazı illerde randevu almak zorundasınız. Özellikle büyük illerde randevusuz başvurmanız halinde çok büyük sıkıntı yaşayabilirsiniz. Randevu almak için o ilin emniyet müdürlüğü sayfasını ziyaret etmek zorundasınız.

Bu yıl eski ve püskü plakanızı değiştirmek yani yenilemek istiyen araç sahipleri 31 TL bir ücretle değiştirebilirler. Yıpranmış çizilmiş okuması güç olan plakalar değiştirilmediği taktirde para cezası uygulaması olur.

CİNSİ ÜCRETİ
1- Motorlu Taşıt ve Lastik Tek. Traktör Plakası ( Çiftli – Alüminyum )

31,00 TL.

2- Mot. Bis. ve Motosiklet Plakası ( Tekli – Alüminyum )

15,50 TL.


Buna göre;
Tescil plakası araç üzerinde bulunmayan veya farklı yere takan sürücülere 95 Türk Lirası idari para cezası verilir. Araç bilgileri doğrulanıncaya ve plaka uygun yere takılıncaya kadar araç trafikten men edilir.

Yönetmelikte belirtilen nitelik veya ölçülere aykırı plaka takan, öngörülen sayıda plaka takmayan ya da farklı okunmasına veya okunamamasına neden olacak şekilde plakasında değişiklik yapan araç sahibine 427 Türk Lirası idari para cezası verilir 7 gün süre tanınır. Bu süre sonunda tescil plakalarını uygun duruma getirmeyenler hakkında 876 Türk Lirası idari para cezası verilir ve tescil plakası uygun duruma getirilinceye kadar araç trafikten men edilir.

Tescilli aracı plakasız kullanan sürücüye 1.763 Türk Lirası idari para cezası verilir ve tescil plakası takılıncaya kadar araç trafikten men edilir.
Başka bir araca tescilli veya sahte plakayı takan veya kullananlara 5.191 Türk Lirası idari para cezası verilir ve araç trafikten men edilir. Ayrıca bu kişiler Türk Ceza Kanununun 204 üncü maddesi hükmüne göre cezalandırılır.

Basılı kâğıtlar ve tescil plakalarının yetkilendirilenler dışında basımını veya dağıtımını yapanlara 10.383 Türk Lirası idari para cezası verilir. Ayrıca bu kişiler Türk Ceza Kanununun 204 üncü maddesi hükmüne göre cezalandırılır.
hükümleri yer almaktadır.

Ayrıca Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığınca Araç Muayene İstasyonlarının Açılması, İşletilmesi ve Araç Muayenesi Hakkında Yönetmelik kapsamında, yeniden belirlenen ve 03/07/2017 tarihinden itibaren uygulanacak olan “Araç Muayene Kusur Grupları” içerisinde Yönetmelikte belirtilen nitelik ve ölçülere uygun olmayan plakalar, araç muayenesi sırasında “Ağır Kusur” olarak kabul edilecek ve plakalar standartlara uygun duruma getirilinceye kadar araçların muayenesi yapılmayacaktır.
Sahte ve standart dışı plaka basımı ve kullanımı suçtur, ağır cezai hükümlülükleri vardır suça ortak olma!

Plaka yenileme işlemleri
Plakanızı yenilemek için Emniyet Müdürlüğü Trafik Tescil Şubelere başvurmanız gereklidir. Plakanızı yenilemek için sadece aracınızın tescil edildiği tescil şubeye değil, bulunduğunuz ilde ki istediğiniz tescil şubeye başvurabilirsiniz.
Plakanızı bulunduğunuz ilde ki istediğiniz Trafik Tescil Şubede yenileme yapabilirsiniz.
Yenileme ve zayi olmadan dolayı tescil şubeye başvurmak için öncelikle randevu almak zorundasınız.

PLAKA YENİLEME RANDEVU
Plakanızı yenilemek için bulunduğunuz ilin Emniyet Müdürlüğü randevu sayfasını ziyaret etmeniz gereklidir. Her il için kendi Emniyet Müdürlüğü sayfasını ziyaret etmek zorundasınız.

Bununla birlikte her il için randevu almanıza gerek yoktur. Yoğunluk yaşamayan illerde randevu almadan direk başvuru yapabilirsiniz. Ancak büyük şehirler başta olmak üzere randevu almadan başvuru yapmanız mümkün değildir.

PLAKA DEĞİŞİKLİĞİ İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR NELERDİR?

Araç sahibinin yada kanuni temsilcinin müracaatı gereklidir. Başvuran kişinin,

Nüfus Cüzdanı yada Yeni Kimlik Kartı (Üzerinde T.C. Kimlik Numarası yazman zorundadır)
Aracınızın eski trafik belgeleri ile plakası,
Zorunlu sigortasına dair poliçe,
Noter satışı yada geçici tescil belgesinin aslı ve fotokopisi,
Şoförler odasından nakil dosyası,
Aracın muayenesinin devam etmesi gereklidir.
MTV borcunun ödenmiş olması gereklidir.
Araç Şirket Adına Alınmış ise Yukarıdaki Belgelere İlave Olarak Eklenmesi Gereken Belgeler

Ticari sicil gazetesi, ilgili oda sicil kayıt sureti ve imza sirküleri ibraz edilmelidir.

Noter Plaka değiştirme Ücreti veya masrafları ise 2017 yılı için Noter masrafı ile beraber 240 TL’dir. Daha sonra 43 TL civarında ek 1 dosya masrafı şoförler odasına da plaka yazdırma bedeli ödenmektedir. Bununla birlikte plaka değiştirme masrafı bir araç için 283 TL civarında olmaktadır.

Parçafoni Hizmete Girdi
Parçafoni Hizmete Girdi - Parçafoni Oto Yedek Parça Nasıl Güvenilir mi Yorumlar...
Kaliteli Araç Nasıl Anlaşılır?
Kaliteli Araç Nasıl Anlaşılır?...